8D723W54AB
Mfr.Part #
8D723W54AB
Description
8D 53C MIXED PIN J/N
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
54
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Plating :
Cadmium
HTS Code :
Datasheets
8D723W54AB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium 54 Positions
8D723W54AB Overview
The packaging contains MIL SERIES CONNECTOR.
8D723W54AB Features
8D723W54AB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W54AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT