8D723W53SN-LC
Mfr.Part #
8D723W53SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Shape :
Circular
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
23-53
Packaging :
Bulk
Contact Type :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
8D723W53SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723W53SN-LC Overview
8D723W53SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W53SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W53SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT