8D723W53SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723W53SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
53
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-53
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D723W53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D723W53SN Overview
8D723W53SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W53SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W53SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER