8D723W53SB
Mfr.Part #
8D723W53SB
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Datasheets
8D723W53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D723W53SB Overview
8D723W53SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W53SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER