8D723W53SA
Mfr.Part #
8D723W53SA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Aluminum
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Datasheets
8D723W53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D723W53SA Overview
8D723W53SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W53SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER