8D723W53PN
Mfr.Part #
8D723W53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
23-53
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D723W53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D723W53PN Overview
8D723W53PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W53PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W53PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER