8D723W53PB
Mfr.Part #
8D723W53PB
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D723W53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D723W53PB Overview
8D723W53PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W53PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W53PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER