8D723W53PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723W53PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
53
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
8D723W53PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D723W53PA Overview
8D723W53PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W53PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W53PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER