8D723W21SN
Mfr.Part #
8D723W21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Aluminum
Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
8D723W21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D723W21SN Overview
8D723W21SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER