8D723W21SB
Mfr.Part #
8D723W21SB
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Bulk
Color :
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D723W21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D723W21SB Overview
8D723W21SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER