8D723W21SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723W21SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
21
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Datasheets
8D723W21SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723W21SA-LC Overview
8D723W21SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT