8D723W21SA
Mfr.Part #
8D723W21SA
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D723W21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D723W21SA Overview
8D723W21SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER