8D723W21PN
Mfr.Part #
8D723W21PN
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
21
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
13A
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
21
DIN Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D723W21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D723W21PN Overview
8D723W21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER