8D723W21PB
Mfr.Part #
8D723W21PB
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
12 Weeks
Termination :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D723W21PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D723W21PB Overview
8D723W21PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER