8D723W21PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723W21PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D723W21PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723W21PA-LC Overview
8D723W21PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT