8D723W21PA
Mfr.Part #
8D723W21PA
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D723W21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D723W21PA Overview
8D723W21PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W21PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER