8D723K55PN-LC
Mfr.Part #
8D723K55PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Feature :
Firewall Usage
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Contact Size :
20
Shell Finish :
Passivated
Contact Type :
Datasheets
8D723K55PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723K55PN-LC Overview
8D723K55PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723K55PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723K55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT