8D723K55PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723K55PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
55
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
8D723K55PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D723K55PN Overview
8D723K55PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723K55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723K55PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER