8D723K53SN
Mfr.Part #
8D723K53SN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
53
Termination :
Crimp
Datasheets
8D723K53SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D723K53SN Overview
8D723K53SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723K53SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723K53SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER