8D723K53PN
Mfr.Part #
8D723K53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
53
Bulk
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D723K53PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D723K53PN Overview
8D723K53PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723K53PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723K53PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER