8D723K21SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723K21SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
21
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Passivated
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
8D723K21SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D723K21SN Overview
8D723K21SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723K21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723K21SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER