8D723K21PN
Mfr.Part #
8D723K21PN
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Passivated
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
21
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D723K21PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D723K21PN Overview
8D723K21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723K21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723K21PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER