8D723F55SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723F55SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
55
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D723F55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D723F55SB Overview
8D723F55SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F55SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F55SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER