8D723F55SA
Mfr.Part #
8D723F55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Datasheets
8D723F55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D723F55SA Overview
8D723F55SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F55SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER