8D723F55PN
Mfr.Part #
8D723F55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-55
Panel Mount
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D723F55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723F55PN Overview
8D723F55PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F55PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER