8D723F55PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723F55PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Number of Positions :
55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
8D723F55PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723F55PB-LC Overview
8D723F55PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F55PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F55PB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT