8D723F55PA
Mfr.Part #
8D723F55PA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
55
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Datasheets
8D723F55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D723F55PA Overview
8D723F55PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F55PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F55PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER