8D723F53SN-LC
Mfr.Part #
8D723F53SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Size :
20
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Number of Positions :
53
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D723F53SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723F53SN-LC Overview
8D723F53SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT