8D723F53SN
Mfr.Part #
8D723F53SN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-53
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D723F53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723F53SN Overview
8D723F53SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER