8D723F53SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723F53SB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
53
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8D723F53SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723F53SB-LC Overview
8D723F53SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT