8D723F53SB
Mfr.Part #
8D723F53SB
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
53
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D723F53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D723F53SB Overview
8D723F53SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER