8D723F53SA-LC
Mfr.Part #
8D723F53SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
Shielding :
Unshielded
ROHS3 Compliant
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D723F53SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723F53SA-LC Overview
8D723F53SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53SA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT