8D723F53SA
Mfr.Part #
8D723F53SA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Orientation :
A
Threaded
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Datasheets
8D723F53SA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723F53SA-LC Overview
8D723F53SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53SA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER