8D723F53PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723F53PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
23-53
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D723F53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723F53PN Overview
8D723F53PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER