8D723F53PB
Mfr.Part #
8D723F53PB
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D723F53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D723F53PB Overview
8D723F53PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER