8D723F53PA
Mfr.Part #
8D723F53PA
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Number of Positions :
53
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D723F53PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D723F53PA Overview
8D723F53PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F53PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F53PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER