8D723F21SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723F21SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
16
Number of Positions :
21
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
23-21
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D723F21SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723F21SN-LC Overview
8D723F21SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F21SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F21SN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT