8D723F21SN
Mfr.Part #
8D723F21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-21
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
21
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
8D723F21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723F21SN Overview
8D723F21SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F21SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER