8D723F21SB-LC
Mfr.Part #
8D723F21SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Thermoplastic
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Datasheets
8D723F21SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723F21SB-LC Overview
8D723F21SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F21SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT