8D723F21SB
Mfr.Part #
8D723F21SB
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Datasheets
8D723F21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D723F21SB Overview
8D723F21SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F21SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F21SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER