8D723F21SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723F21SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Number of Positions :
21
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D723F21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D723F21SA Overview
8D723F21SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F21SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F21SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER