8D723F21PN
Mfr.Part #
8D723F21PN
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Termination :
Datasheets
8D723F21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723F21PN Overview
8D723F21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F21PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER