8D723F21PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723F21PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
21
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Datasheets
8D723F21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D723F21PA Overview
8D723F21PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723F21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723F21PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER