8D721Z41PN
Mfr.Part #
8D721Z41PN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Housing Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
41
Current Rating :
7.5A
Ratings :
IP67
Plating :
Zinc Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Panel
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D721Z41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721Z41PN Overview
8D721Z41PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z41PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z41PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER