8D721Z39SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721Z39SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Black
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
39
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
8D721Z39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721Z39SN Overview
8D721Z39SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z39SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER