8D721Z39PN
Mfr.Part #
8D721Z39PN
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
39
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Datasheets
8D721Z39PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721Z39PN Overview
8D721Z39PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z39PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z39PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER