8D721Z16PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D721Z16PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
16
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D721Z16PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Zinc Nickel 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721Z16PN-LC Overview
8D721Z16PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z16PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT