8D721Z16PN
Mfr.Part #
8D721Z16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Number of Positions :
16
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D721Z16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721Z16PN Overview
8D721Z16PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z16PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z16PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER