8D721Z11SN-LC
Mfr.Part #
8D721Z11SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
12
Housing Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D721Z11SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D721Z11SN-LC Overview
8D721Z11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z11SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT