8D721Z11SN
Mfr.Part #
8D721Z11SN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Aluminum
Termination :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
8D721Z11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D721Z11SN Overview
8D721Z11SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D721Z11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D721Z11SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER